România debutează duminică la European polo cu Tudor Fulea în echipă, vizând calificarea la Campionatul Mondial polo. Echipa națională, condusă de Bogdan Rath, joacă primul meci la Belgrad împotriva Slovaciei. Performanța din această grupă va decide drumul spre Mondialul de anul viitor.
Pe scurt:
- România debutează duminică la Campionatul European de polo, în Grupa D, cu meciul împotriva Slovaciei, ora 16:15.
- Obiectivul echipei, condusă de Bogdan Rath, este clasarea în primele opt pentru calificarea la Campionatul Mondial 2024.
- Tudor Fulea subliniază importanța disciplinei în atac și apărare pentru a câștiga meciul crucial cu Slovacia.
- Lotul României include 15 jucători, iar pregătirea a durat peste o lună, cu relații bune între componenți.
România începe European polo cu Tudor Fulea în drumul spre Campionatul Mondial polo
România face parte din Grupa D la Campionatul European de polo, alături de Turcia, Italia și Slovacia. Echipa națională condusă de Bogdan Rath va debuta duminică, de la ora 16:15, cu meciul împotriva Slovaciei.
Ulterior, tricolorii vor juca împotriva Turciei marți, 13 ianuarie, de la ora 21:30, și cu Italia joi, de la ora 16:15.
Obiectivele lui Tudor Fulea la European polo
Tudor Fulea, unul dintre jucătorii importanți ai lotului, a declarat pentru Sport.ro că principalul obiectiv al echipei este clasarea în primele opt pentru a se califica la Campionatul Mondial polo de anul viitor.
Fulea a subliniat că își propune să fie cea mai bună versiune a sa și să contribuie cât mai mult la performanța echipei.
„Suntem pregătiți pentru această ediție a Campionatului European, am avut o lună și ceva de pregătire intensă. Relația cu colegii este foarte bună, deși jucăm în cluburi diferite, la echipa națională știm ce avem de făcut”, a spus Fulea.
El a adăugat că meciul cu Slovacia este cel mai important din grupă și că disciplina în atac și apărare va fi cheia victoriei. „Nu trebuie să facem un meci excepțional, ci să fim disciplinați pentru a câștiga”, a precizat jucătorul.
Lotul și staff-ul tehnic al României la European polo
Lotul României pentru Campionatul European de la Belgrad este format din Marius Tic, Belenyesi David, Matei Lutescu, Tudor Fulea, Andrei Neamțu, Andrei Prioteasa, Andrei Țepeluș, Nicolae Oanță, Alexandru Gheorghe, Vlad Georgescu, Francesco Iudean, Levente Vancsik, Mihai Drăgușin, David Bota și Darian Luncan.
Staff-ul tehnic este condus de Bogdan Rath.
Noa Insight
România participă la Campionatul European de polo în Grupa D, alături de Turcia, Italia și Slovacia. Echipa națională, condusă de Bogdan Rath, debutează duminică cu meciul împotriva Slovaciei, urmând să joace ulterior cu Turcia și Italia. Jucătorul Tudor Fulea are ca obiectiv calificarea la Campionatul Mondial polo.
Implicații
Participarea României în această competiție europeană stabilește obiective clare pentru echipă, influențând pregătirea și strategia pentru calificarea la Campionatul Mondial polo. Meciurile din grupă vor determina poziția în clasament și șansele de calificare.
Elemente-cheie
- Campionatul European de polo este structurat pe grupe, România fiind în Grupa D cu trei adversari.
- Echipa națională are programate trei meciuri în grupă, primul fiind împotriva Slovaciei duminică la ora 16:15.
- Tudor Fulea și staff-ul tehnic, condus de Bogdan Rath, au stabilit ca obiectiv calificarea în primele opt echipe.
Sursa originală a acestui articol este https://www.sport.ro/polo/romania-debuteaza-duminica-la-europeanul-de-polo-tudor-fulea-si-a-fixat-obiectivul-incepe-si-drumul-catre-mondial.html (link)













