bob România a obținut o clasare istorică pe locul cinci la Jocurile Olimpice iarnă, cea mai bună performanță din 1972 încoace. Mihai Tentea și George Iordache au realizat această performanță marți, la Cortina d’Ampezzo. Rezultatul marchează o revenire importantă pentru sportul românesc la competiția de iarnă.
Pe scurt:
- Mihai Tentea și George Iordache au obținut locul 5 la bob-2 la Jocurile Olimpice de iarnă, cea mai bună clasare a României din 1972.
- Performanța depășește rezultatul sănierilor din 1992 și a fost realizată în condiții fără pistă de bob în România.
- Echipa a fost depășită doar de Germania și SUA, cu un timp total de 3:42,37 după patru manșe la Cortina-Milano.
- Mihai Tentea, la a treia participare olimpică, a început bobul în 2014, după o carieră în atletism, iar pregătirea s-a făcut în străinătate.
Bob România obține locul 5 la Jocurile Olimpice iarnă cu Mihai Tentea
Mihai Tentea și George Iordache au înregistrat marți o clasare remarcabilă pe locul cinci, cea mai bună poziție a României la bob la Jocurile Olimpice iarnă din 1972 încoace. Ultima performanță similară a fost realizată la Sapporo, când Ion Panțuru și Ion Zangor au terminat pe locul cinci la bob-2.
Acest rezultat reprezintă și cea mai valoroasă clasare a sportului românesc la Jocurile Olimpice iarnă, depășind locul patru obținut de sănierii Ioan Apostol și Liviu Cepoi în proba de dublu la Albertville în 1992.
Performanța echipei române la bob România
Bobul României a fost depășit doar de echipele din Germania și Statele Unite ale Americii. Echipele clasate înaintea tricolorilor au fost Johannes Lochner și Georg Fleischhauer (3:39,70), Francesco Friedrich și Alexander Schüller (3:41,04), Adam Ammour și Alexander Schaller (3:41,52) și Frankie del Duca și Joshua Williamson (3:41,96). Echipa României a încheiat cele patru manșe cu un timp total de 3:42,37.
„A fost rapid, am avut viteză, am tras tare și am dat totul. Am obținut un rezultat extraordinar. Nu credeam că putem să facem așa ceva”, a declarat Mihai Tentea pentru IBSF.
Mihai Tentea și începuturile în bob România
Pilotul român a participat la a treia ediție a Jocurilor Olimpice, după cele de la Pyeongchang 2018 și Beijing 2022. A început să practice bobul în 2014, după o perioadă în atletism.
„A fost puțin cam bizar pentru mine. Nu știam nimic despre sport și nu știam dacă sunt bun la asta. Am început să practic atletismul în clasa a V-a și de atunci sportul a rămas un stil de viață pentru mine. Nu mă pot vedea făcând altceva”, a spus Tentea într-un interviu pentru Artout.
Antrenorul Iulian Păcioianu, care l-a susținut și la Milano-Cortina, l-a sfătuit să treacă la bob datorită fizicului său potrivit pentru acest sport. Tentea a urmat școala de pilotaj la Innsbruck, iar bobul a devenit stilul său de viață.
Pregătirea și viitorul echipei la Jocurile Olimpice iarnă
George Iordache, debutant la Jocurile Olimpice, a avut un parcurs similar, trecând de la atletism la bob după ce a fost remarcat de antrenorul Iulian Păcioianu. „Eu mă antrenam în același oraș în care își pregătea și el băieții la bob. Pe vremea aceea eram la liceu, a venit la mine, m-a întrebat dacă vreau să încerc bobul. Am zis că da, de ce nu, iar de atunci am rămas”, a spus Iordache pentru Eurosport.
Pregătirea pentru competiția de la Cortina-Milano s-a desfășurat în afara țării, deoarece România nu dispune de o pistă de bob. Ion Duminicel, fost bober și participant la două ediții de Jocuri Olimpice, a subliniat că un bober trebuie să fie complet din punct de vedere fizic și tehnic.
Echipa României va concura și în proba de patru persoane, cu primele două manșe pe 21 februarie și cele decisive pe 22 februarie. Componența bobului este Constantin Dinescu, George Iordache, Mihai Păcioianu și Mihai Tentea. Miercuri dimineață a avut loc primul antrenament oficial cu un bob nou, cu care s-a obținut și calificarea la Jocurile Olimpice.
Noa Insight
Mihai Tentea și George Iordache au obținut o clasare pe locul cinci la bob la Jocurile Olimpice de iarnă, cea mai bună poziție a României în această probă din 1972. Performanța a fost realizată în cadrul competiției de la Cortina-Milano, implicând o echipă formată din sportivi cu pregătire internațională și antrenament în afara țării.
Implicații
Rezultatul poziționează România în topul competiției, depășind performanțe anterioare și evidențiind progresul sportivilor români în bob. Echipa va continua să concureze în proba de patru persoane, consolidând prezența țării la nivel olimpic.
Elemente-cheie
- Clasarea pe locul cinci reprezintă cea mai bună performanță a României la bob la Jocurile Olimpice de iarnă din 1972 încoace.
- Echipa României a încheiat cele patru manșe cu un timp total de 3:42,37, fiind depășită doar de patru echipe străine.
- Pregătirea s-a desfășurat în afara țării, România neavând o pistă de bob pentru antrenamente oficiale.
Sursa originală a acestui articol este https://www.gsp.ro/sporturi/jocurile-olimpice/mihai-tentea-reactie-dupa-clasarea-pe-locul-al-cincilea-la-jocurile-olimpice-907345.html (link)













