Echipa feminină tenis de masă România a cucerit medalia de bronz la Campionatul Mondial tenis de masă de la Londra, prima performanță similară după 26 de ani. România a încheiat competiția în OVO Arena Wembley, consolidându-și poziția în sportul mondial. Această reușită marchează un moment important la 100 de ani de la înființarea Federației Române de Tenis de Masă.
Pe scurt:
- Echipa feminină de tenis de masă a României a câștigat medalia de bronz la Campionatul Mondial de la Londra.
- Este prima medalie mondială a României după 26 de ani, marcând 100 de ani de la înființarea Federației Române de Tenis de Masă.
- România a pierdut semifinala cu China, campioana mondială, dar a demonstrat un nivel ridicat de joc în OVO Arena Wembley.
- Elizabeta Samara, Bernadette Szocs și Andreea Dragoman au reprezentat România în meciurile decisive împotriva Chinei.
Tenis de masă România la Campionatul Mondial tenis de masă cu medalia de bronz
Echipa feminină tenis de masă a României a obținut medalia de bronz la Campionatul Mondial de la Londra, confirmând statutul țării ca o forță în acest sport. Performanța a venit la 100 de ani de la înființarea Federației Române de Tenis de Masă.
Reacția Federației Române de Tenis de Masă
Federația a subliniat că această medalie mondială este prima de acest nivel după 26 de ani. Ultima performanță similară a fost în 2000, la Kuala Lumpur, când echipa României era formată din Otilia Bădescu, Ana Gogoriță, Antonela Manac și Mihaela Șteff.
Semifinala s-a jucat în OVO Arena Wembley, unde România a întâlnit China, campioana mondială în exercițiu, care a câștigat trofeul de 23 de ori. România a pierdut cu 3-0, dar a demonstrat un nivel ridicat de joc în fața adversarelor redutabile.
Detalii despre confruntarea România – China
Elizabeta Samara (#44 mondial) a fost învinsă de Sun Yingsha (#1 mondial) cu 0-3 (3-11, 4-11, 5-11). Bernadette Szocs (#26 mondial) a cedat în fața Wang Manyu în seturi strânse, 0-3 (4-11, 9-11, 10-12). Andreea Dragoman (#57 mondial) a pierdut ultimul meci cu Kuai Man (#7 mondial), scor 0-3 (10-12, 6-11, 10-12), în ciuda eforturilor susținute.
Echipa tehnică care a susținut această performanță a fost formată din:
- Andrei Filimon – antrenor coordonator lot mixt feminin și masculin
- Viorel Filimon – antrenor federal
- Ionuț Seni, Adrian Crișan, Mădălin Ionașcu, Anamaria Sebe – antrenori secunzi lot mixt
- Justin Răduțu, Mircea Lascăr – kinetoterapeuți
- Andrei Gherase – preparator fizic
- Dumitru Costin – medic
- Mioara Șincan – psiholog
Noa Insight
Echipa feminină de tenis de masă a României a câștigat medalia de bronz la Campionatul Mondial de la Londra, marcând prima performanță similară după 26 de ani. Federația Română de Tenis de Masă a evidențiat această realizare în contextul centenarului său de existență.
Implicații
Medalia de bronz reafirmă poziția României în tenisul de masă internațional și evidențiază progresul echipei în competiții majore, consolidând imaginea Federației Române de Tenis de Masă.
Elemente-cheie
- Medalia de bronz reprezintă prima performanță mondială a echipei feminine după 26 de ani, conform Federației Române de Tenis de Masă.
- Semifinala s-a disputat în OVO Arena Wembley, unde România a pierdut cu 3-0 în fața Chinei, campioana mondială în exercițiu.
Sursa originală a acestui articol este https://www.sport.ro/sporturi/reactia-federatiei-romane-de-tenis-de-masa-dupa-ce-nationala-feminina-a-cucerit-bronzul-la-campionatul-mondial-din-londra.html (link)












