Andreea Dragoman a dus România în sferturile Campionatului Mondial tenis de masă, câștigând decisiv împotriva Egiptului. La 25 de ani, sportiva din Mediaș a asigurat calificarea echipei vineri, în competiția desfășurată în prezent. Această performanță marchează un pas important pentru tenisul de masă românesc la nivel global.
Pe scurt:
- Andreea Dragoman a calificat România în sferturile Campionatului Mondial de tenis de masă, învingând-o pe Dina Meshref cu 3-2 la seturi.
- România va întâlni Franța în sferturi, după un meci decisiv la scorul general 2-2 cu Egipt, echipa având cinci jucătoare în lot.
- Andreea are 25 de ani, este pe locul 57 mondial și are în palmares medalii europene și mondiale la juniori și seniori.
- La masculin, România a fost eliminată de China, care caută al doisprezecelea titlu mondial consecutiv.
Andreea Dragoman și parcursul României la Campionatul Mondial tenis de masă
Andreea Dragoman a fost decisivă în calificarea României în sferturile Campionatului Mondial tenis de masă. La scorul general de 2-2 cu Egipt, sportiva originară din Mediaș a revenit de la 1-2 în seturi în fața Dinei Meshref și a câștigat cu 17-19, 11-6, 6-11, 11-9, 11-8.
Victoria Andreei a asigurat prezența echipei României în faza următoare a competiției, unde va întâlni Franța. Meciul este programat vineri, de la ora 19:00, iar echipa României este completată de Bernadette Szocs, Elizabeta Samara, Adina Diaconu și Elena Zaharia.
Cariera Andreei Dragoman în tenis de masă
Andreea Dragoman practică tenis de masă de aproape 20 de ani, începând la vârsta de șase ani. La doar nouă ani a obținut primul succes major, câștigând competiția TOP 16 Europa la minicadete.
În anii următori, Dragoman a cucerit două titluri europene consecutive la minicadete, în 2011 și 2012. A continuat cu medalii la Campionatul European, inclusiv aur la dublu în 2014.
Performanțele au continuat la categoria junioare, unde în 2016 a ocupat locul doi la TOP 10 Europa și locul trei în Grand Final. A câștigat aurul cu echipa României la Campionatul European și titlul mondial la dublu.
Clasarea și performanțele recente ale Andreei Dragoman
După transferul la ACS Dumbrăvița în 2017, Andreea Dragoman a adăugat medalii importante în palmares, inclusiv argint la dublu fete la Campionatul European U21 și bronz la Campionatul Mondial.
În prezent, este legitimată la CSA Steaua și ocupă locul 57 în clasamentul mondial la tenis de masă, cea mai bună poziție fiind locul 48. Andreea are în palmares 669 de meciuri, cu 459 victorii și 210 înfrângeri.
România în competiția mondială
În sferturile Campionatului Mondial, România va juca împotriva Franței, care a eliminat Italia cu 3-0. La masculin, România a fost eliminată de China cu scorul 1-3, iar echipa asiatică se îndreaptă spre al doisprezecelea titlu mondial consecutiv.
Noa Insight
Andreea Dragoman a fost decisivă în calificarea echipei României în sferturile Campionatului Mondial de tenis de masă, după un meci disputat cu Egipt. România va întâlni Franța în faza următoare, iar echipa este formată din cinci jucătoare, inclusiv Dragoman, Szocs, Samara, Diaconu și Zaharia.
Implicații
Prezența României în sferturile competiției majore consolidează poziția echipei feminine în tenisul de masă internațional, pregătind confruntarea cu Franța în etapa următoare a Campionatului Mondial.
Elemente-cheie
- Clasamentul mondial indică poziția oficială a jucătoarei Andreea Dragoman în tenisul de masă la nivel global.
- România a învins Egiptul cu scorul general 3-2, după ce Dragoman a câștigat decisivul meci cu 3-2 la seturi.
- Echipa României este compusă din cinci sportive, iar următorul meci este programat vineri, ora 19:00, împotriva Franței.
Sursa originală a acestui articol este https://www.digisport.ro/tenis-de-masa/cine-este-andreea-dragoman-tanara-de-25-de-ani-care-a-dus-romania-in-sferturile-campionatului-mondial-4239543 (link)












